Tekst: Bernard Paleka
Foto: Arhiva Pavla Kostova i Fantela Sailing Teama
Na Lago di Garda okupila se nedavno svjetska jedriličarska elita. Održano je svjetsko prvenstvo u klasi Moth (što će reći moljac), a sudjelovalo je 140 jedriličarki i jedriličara iz cijeloga svijeta. JK Uskok zastupao je Pavle Kostov, uz napomenu da su iz Zadra bila još i braća Šime i Mihovil Fantela (Sv. Krševan), dok je svoj trojici tehničku potporu, ali i svaku drugu, nesebično davao Marin Jakovčev. U ovoj klasi svaki dan se nešto slomi, nešto pukne, iskrivi se i sve to treba srediti, a tu je Marin tata-mata.
- Kakva je to klasa!? Evo, odgovorit ću ovako…
Pavle Kostov potom zavrne rub kratkih hlača i pokaže, bogme, popriličnu modricu na unutarnjoj strani lijevoga bedra. Kao da ga je tkogod, ne daj bože, vinogradarskim kolcem mlatnuo…
- Ha, ha, ha… pada se, pada itekako!
Klasa Moth osmišljena je davne 1928., zamalo će jedno stoljeće. Od 2000. bilježi značajno zanimanje, puno se ljudi uključilo, puno ih jedri…
- Imali smo na jednoj jedrilici vidjeti broj 5251 i to ne znači ništa drugo nego da je upravo toliko brodova registrirano. Naravno, aktivnih je jedriličara nešto manje, a računa se da je u svijetu oko 300 vrhunskih s tim da na svjetska prvenstva dolazi oko 150 – 160 jedriličarki i jedriličara – govori Pavle.
Pojednostavljeno, Moth je klasa one razine na kojoj je u automobilizmu F 1.
- Pa, tu je negdje. Najveća zabilježena brzina u Mothu je 39 čvorova, što je vraški brzo, a prosječno se jedri, kad je vjetar dobar, oko 27, 28 čvorova. Uostalom, bolje je reći – lebdi! To je treća dimenzija, teško opisivo.
Jedrilice su izrađene od karbona, otprilike imaju masu od 45 kg, imaju jedno jedro…
- To je klasa u kojoj nema ograničenja u tehničkim inovacijama. Naravno da se znaju dimenzije i neke druge stvari, ali tko ima ideju, tko tu ideju zna prenijeti na brod, tko će se u tomu bolje snaći, bit će bolji. Koliko stoji? Pa, otprilike 100 tisuća eura su one najbolje.
Zanimljivo je da natjecanju u klasi Moth teže i oni jedriličari (i jedriličarke) koji bi se jednom htjeli okušati i u nadmetanju za America’s Cup, praktički najboljem svjetskom jedriličarskom natjecanju.
- Da, puno njih koji jedre u America-s Cupu jedre i u Mothu, a podosta je onih koji se nadaju da bi preko Motha mogli dobiti pozivnicu za America’s Cup. Uz to, Moth okuplja i ljude koji imaju po 50, 60 godina, tu nema ograničenja.
Pavle se Kostov s klasom Moth ozbiljnije susreo pred godinu dana, a uspio je u nekoliko mjeseci odraditi niz treninga.
- Odlučio sam pokušati. Za svakoga tko jedri to je veliki izazov, tako je bio i za mene. Prijavio sam se za SP i zajedno smo otišli, Šime i Mihovil Fantela i naš Marin Jakovčev. Veliko je to iskustvo, u nekih osam dana više sam naučio nego u prethodnim mjesecima.
Jedriličarke i jedriličari zajedno su na regatnom polju, najprije u dvjema skupinama, potom za plasman.
- Veliki je rezultat ostvario Šime Fantela, moj izvrstan prijatelj. On je među 138 natjecatelja bio 32., ja sam bio 75., a Mihovil je bio 105. Pri čemu ističem – plasman nam nije bio primaran.
Klasa Moth u Hrvatskoj još nema veliki zamah.
- Skupa je to klasa. Najbolji „igrači“ imaju timove od po desetak ljudi. U Hrvatskoj smo, eto, nas trojica iz Zadra i još su dva jedriličara iz Splita. Potrudit ćemo se klasu približiti svima, pa ćemo vidjeti – zaključio je Pavle Kostov.
Na koncu, bitno je da se i JK Uskok pojavio u Mothu, na jedriličarskoj F1.
A Pavlova modrica će već nekako nestati…