Marita Malenica, članica Uskoka, trijumfirala je u kategoriji do 12 godina na državnom prvenstvu u klasi Optimist održanom u Splitu u organizaciji JK-a Spinut.
– Dobro je, zadovoljna sam – kazuje Marita u ponedjeljak ujutro, nakon pobjede i poslije prespavane noći. Zanimljiva je ta priča o kategoriji natjecateljica i natjecatelja do 12 godina. Ako je vjetar nadmašio 16 čvorova, ne jedre. – U prvom plovu Marita je bila u prvih 10, ali je plov prekinut. U drugom su uvjeti bili loši, a ona je opet bila u prvih 10, a kako je padao vjetar u cilju je bila 12. od ukupno 81 natjecateljice i natjecatelja – govori Danijela Gluhan, trenerica klupskih Optimista. Maritu je čekalo veliko iskušenje u nedjelju, zadnjega dana. Održana su tri plova (nema odbacivanja), u dvama je bila, kaže trenerica Gluhan, solidna. – Konkurencija je bila dosta zanimljiva, ali je Marita zahvaljujući plasmanu u prvom danu na koncu bila pobjednica ispred Ene Mohač i Nee Mikuličić (Val, Crikvenica).
Jedrenjem se Marita bavi dvije godine. – Je, a kao mlađa bila sam aktivna u plesu, plivanju i u taekwondou. Sad, netko će pomisliti da je Maritu u Uskok za ruku dovela mama Kasia, rođena Kurtin, pa joj rekla „Evo, jedri…!“ – Ne, ja jesam htjela u jedrenje, ali je mama govorila da sam još mala. Onda sam čekala i čekala i kako sam silno željela jedriti, ipak sam došla u klub. Ima tomu dvije godine. Valja znati da je mama Kasia bila zapažena Uskokova i reprezentativna jedriličarka, sa značajnim postignućima i na domaćim i na velikim međunarodnim natjecanjima. – Jučer (u nedjelju, 31. kolovoza 2025., pr. a.) rekla mi je da je ponosna na moje prvo mjesto. Za koji dan Marita će u peti razred OŠ-e Petra Preradovića. – Da, brzo je došla nova školska godina. Na moru, kaže ona, dobro se snalazi. – Naporno je, ali meni nije problem. Vjetar? Ma, sve je dobro… Na pitanje koji motiv ima pred sobom kad je na moru, kazat će: – Želim biti prva! Uskokovi natjecateljice i natjecatelji u klasi Optimist još su u Splitu. Kaže trenerica Danijela da ih čeka prvenstvo do 16 godina, da će ih nastupiti devetoro. I Marita će, kao dvanaestogodišnjakinja, biti među njima. – To je dobro, zanima me kako ću proći među starijima i iskusnijima od mene. Na koncu, uz Maritu Malenicu na prethodnom su prvenstvu iz Uskoka nastupili još Nina Gabrić koja je bila 40., te Luciano Grancarić koji je bio 43. Tekst: Bernard Paleka Foto: Danijela Gluhan/JK Uskok
|